Vienas paprasčiausių būdų apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų arba persirgti jomis lengviau, išvengiant pavojingų (o kartais ir pražūtingų) jų liekamųjų reiškinių – vakcinacija. Skiepai Pakruojyje, mūsų klinikoje, atliekami visų amžiaus grupių pacientams: nuo naujagimių iki senjorų. Kiekviena vakcina yra skiriama apsaugoti žmogaus organizmą nuo konkrečios ligos/infekcijos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį. Pavyzdžiui, vakcina skirta apsisaugojimui nuo gripo ligos sunkios formos galioja vieną sezoną, o tuo tarpu erkinio encefalito skiepas apsaugą suteikia trims metams (pasiskiepijus pagal pilną kursą) ir tik tuomet turi būti skiepijamasi palaikomąja vakcina.
Kokias vakcinas rasite Medicus LT klinikoje?
Mūsų klinikoje skiepijame visomis vakcinomis, kurios yra patvirtintos valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, tad gauti jūsų pageidaujamą vakciną Pakruojyje – paprasta. Yra atliekami vaikų profilaktiniai skiepijimai, pagal patvirtintą vaikų skiepų kalendorių. Į šią grupę įeina skiepai nuo tuberkuliozės, hepatito B,
kokliušo, stabligės, difterijos, B tipo Haemophilus influenzae, nuo poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės.
Klinikoje nuolat turime vakcinas, kurios yra kompensuojamos valstybės pagal pacientų grupes. Taip pat yra galimybė skiepytis savanoriškai komercinėmis (mokamomis) vakcinomis. Jei jūsų pageidaujamos vakcinos šiuo metu neturime (pvz. hepatito B, kurio prireikia keliaujant į egzotines šalis, ar vėjaraupių) – jas užsakome ir kliniką Pakruojyje gauname per 2-4 darbo dienas.
Vieni populiariausių – skiepai nuo plaučių uždegimo. Ši liga itin pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat spalio-vasario mėnesį vykdomas aktyvus skiepijimas gripo vakcina, skiepai gali padėti apsisaugoti nuo gripo ligos sunkių komplikacijų.
Svarbu žinoti, kad skiepai būtų efektyvūs ir susidarytų imunitetas, privaloma laikytis atitinkamos vakcinacijos sekos (kurso), kuris nurodytas vakcinos apraše. Tad renkantis vakciną reikia atkreipti dėmesį ir į efektyvumą, ir į reikiamų dozių kiekį.
Gripo vakcina
Gripas – klastinga liga. Jo virusas mutuoja kiekvieną sezoną, todėl nėra išrasta ilgalaikė gripo vakcina. Gyventojams, kuriuos domina gripo skiepai Pakruojyje, jau nuo spalio mėnesio galima atvykti skiepytis.
Nemokama gripo vakcina gali pasiskiepyti:
• 65 metų ir vyresni asmenys;
• Nėščiosios;
• Asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
• Asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
• Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;
COVID-19 vakcina
Mokslininkai vis dar ieško būdų kaip geriausiai apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos. COVID vakcina gali būti gaunama mūsų klinikoje. Patvirtinus naujas vakcinas – gausime ir mes, tad nuolat sekite mūsų svetainės informaciją. Ši klastinga liga sukelia daug liekamųjų reiškinių, o skiepai gali padėti apsisaugoti nuo jų ir hospitalizacijos ar mirties.
Erkinio encefalito vakcina
Ši vakcina Lietuvoje tampa vis svarbesnė – dėl pakankamai šiltų žiemų erkės yra aktyvios nuo vasario/kovo mėnesio iki pat gruodžio. Skiepai nuo erkinio encefalito Pakruojyje nesiskiria nuo kituose miestuose atliekamų skiepų: pilna imunizacija įvyksta gavus 3 vakcinos dozes. Rekomenduojama pradėti skiepytis žiemą, kad iki vasaros, kai vyksta daugiau išvykų gamtoje, jau būtų susiformavęs imunitetas. Po pilno skiepų kurso vėliau reikia skiepytis kas 5 metus asmenims iki 60 metų, o kas 3 – vyresniems nei 60. Skiepyti galima ir vaikus sulaukusius vienerių metų amžiaus. Galima skiepytis įprasta arba pagreitinta tvarka. Erkinis encefalitas gali sukelti paralyžių, kadangi pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus ir skiepai yra vienintelis būdas apsisaugoti nuo šios ligos. Ši vakcina nėra kompensuojama. Norėdami skiepytis šia vakcinacija Pakruojyje – kreipkitės į mūsų kliniką.
Ką reikia žinoti prieš skiepijantis?
Lietuvoje skiepijama tik Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos patvirtintomis vakcinomis. Jų veiksmingumą sąlygoja vakcinos kokybė, skiepijimo technika bei skiepijamo asmens sveikatos būklė. Laikas per kurį susiformuoja apsauga po skiepijimo priklauso nuo vakcinos rūšies ar vakcina gyva ar inaktyvuota. Įskiepijus vakciną, jau pirmą parą prasideda antikūnų gamyba, kuri tęsiasi iki mėnesio.
Kada negalima skiepytis?
Gali tekti atidėti skiepą, jei žmogus yra peršalęs, karščiuoja, paūmėjusi lėtinė liga. Taip pat nerekomenduojama skiepytis žmonėms, kurie yra alergiški vakcinų sudedamosioms dalims ar yra buvęs anafilaksinis šokas nuo skiepų. Visada dėl skiepijimosi rekomenduojama konsultuotis su savo šeimos gydytoju. Maistas, paros metas ir vaistų vartojimas neturi įtakos skiepams. Tačiau svarbu žinoti, kad vartojant vaistus, kurie slopina imuninę sistemą (imunosupresantus), atliekant onkologiniams susirgimams taikomą chemoterapinį gydymą skiepytis galima tik pasitarus su gydančiu gydytoju.
Nusprendus skiepytis, reikia žinoti kada buvo paskutinis bet kokio tipo skiepas, t.y. nerekomenduojama skiepytis, jeigu nuo paskutinio skiepo praėjo mažiau nei 2 savaitės. Tą pačią dieną galima skiepytis keliomis vakcinomis. Taip pat, reikia įvertinti ar per paskutines 2-3 dienas buvo kontaktas su ūmia oro lašeliniu būdu plintančia liga sergančiu asmeniu – turėjus kontaktą rekomenduojama skiepus atidėti. Tai itin svarbu skiepijant vaikus pagal vaikų skiepų kalendorių – jei vaikas jaučia peršalimo simptomus konsultuokitės su gydytoju dėl skiepų atidėjimo.
Moterys, planuojančios nėštumą, turėtų su šeimos gydytoju peržiūrėti savo skiepų kalendorių ir, prireikus, atnaujinti vakcinaciją, nuo tam tikrų pavojingų ligų (pvz. kokliušo, raudonukės, tymų).
Svarbu: jeigu patyrėte buitinę traumą arba jums įkando gyvūnas – jums būtina pasiskiepyti nuo stabligės ir pasiutligės. Informuokite apie tai medicinos personalą, kuris jums suteiks pagalbą, jei nepamenate, kada skiepijotės nuo šių ligų.