Naujienos

Sveikatą tikrintis reikia ne tik susirgus. Jei esate sveiki – vieną kartą per metus apsilankykite pas gydytoją, kuris paskirs tyrimus, kurie gali padėti aptikti lėtines ligas. Yra dar kelios grupės asmenų, kurie turi apsilankyti pas šeimos gydytoją pasitikrinimui: vairuotojai, asmenys keičiantys darbą, moksleiviai. Visi šie sveikatos patikrinimai Pakruojyje gali būti atlikti mūsų klinikoje. Toliau aptarsime kiekvieną grupę plačiau.

Vairuotojų sveikatos patikrinimas

Lietuvoje yra nusistovėjusi ydinga praktika, kad vairuotojai savo sveikatą tikrinasi tik laikydamiesi teises. Tačiau A, B, B1, BE kategorijos vairuotojai iki 60 metų amžiaus sveikatą turi tikrintis kas 10 metų, vyresni nei 60 metų – kas 5 metus, vyresni nei 70 metų kas 2 metus. Vairuojantys sunkiasvores transporto priemones, įvairių rūšių traktorius – kas 2 metus. Vairuotojų sveikatos tikrinimas Pakruojyje, mūsų klinikoje, yra rutininė paslauga. Jei jums reikalinga medicininė pažyma – registruokitės pas mus. Profilaktinio vairuotojų sveikatos patikrinimo metu tikrinama: regos aštrumas, klausa, spalvų skyrimas, vertinami bendri profilaktiniai kraujo tyrimai, psichologinė sveikatos būklė (Pakruojo raj. PSPC psichikos sveikatos centre išrašoma pažyma, kurią reikia pateikti šeimos gydytojui). Pažymime, kad tiek pažymos išdavimas psichikos sveikatos centre, tiek sveikatos patikrinimas klinikoje yra mokama paslauga. Dirbantieji transporto sektoriuje gali prašyti savo darbdavio apmokėti už patikrinimą – tokiu atveju iš anksto informuokite mus, kad bus reikalinga sąskaita faktūra.  

Darbuotojų sveikatos patikrinimas

Profilaktiškai sveikatą tikrintis privalo ne tik kenksmingose ir pavojingose sąlygose, tačiau ir įvairiose paslaugų teikimo srityse dirbantys asmenys. Šią tvarką nustato Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas: „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose.“ Sveikatos tikrinimas įsidarbinant Pakruojyje ar kitame Lietuvos mieste yra įprasta paslauga, kurią teikiame nuolat. Darbuotojų sveikatos patikrinimo metu tikrinama: regos aštrumas, matuojamas ūgis ir svoris, pamatuojamas kraujospūdis, klausoma širdies tonų, plaučių, atliekami profilaktiniai bendrieji kraujo tyrimai, priklausomai nuo darbo pobūdžio, atliekama krūtinės ląstos rentgenograma (rekomenduojama atlikti iki vizito pas šeimos gydytoją), tikrinamas akispūdis ir atliekama  kardiograma (nuo 40 metų amžiaus). Dirbantiems kenksmingose ir/arba pavojingose sąlygose gali būti skiriami papildomi tyrimai.

Radus sveikatos pakitimus, asmuo yra nukreipiamas tolimesnei gydytojų specialistų konsultacijai.

Darbuotojų sveikatos tikrinimas Pakruojyje (ir visoje Lietuvoje) yra mokama paslauga, tačiau už ją gali sumokėti ir darbdavys. Tuomet pacientas turi informuoti klinikos administracijos darbuotoją iš anksto, kad reikalinga sąskaita faktūra, nurodant darbovietės rekvizitus (pavadinimas, įmonės kodas, PVM mokėtojo kodas, adresas).

Sveikatos patikrinimas prieš mokyklą

Kiekvienais metais, iki rugsėjo 15 dienos, mokinių tėveliai mokykloms turi pateikti savo vaiko sveikatos pažymą.  Sveikatos tikrinimas prieš mokyklą Pakruojyje gali būti patogiai ir greitai atliktas mūsų klinikoje. Patikrinimo metu reikia užsiregistruoti pas šeimos gydytoją bei odontologą arba burnos higienistą. Patikrinimo metu pas šeimos gydytoją matuojamas ūgis, svoris, tikrinamas regėjimo aštrumas, kas du metai atliekamas bendras kraujo tyrimas, bendras šlapimo tyrimas ir nustatomas gliukozės kiekis kraujyje. Pas odontologą ar burnos higienistą atliekamas profilaktinis dantų tikrinimas. Tai nemokama paslauga apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Svarbu žinoti, kad vaiką patikrinti galima ne tik vasaros pabaigoje – pažyma galioja visus metus, tad tikrinti vaiko sveikatą galima ir likus pusmečiui iki kito rudens. Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad suformuotoje pažymoje gydytojas nurodytų kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti. Taip pat turi būti nurodytos rekomendacijos, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų: dėl fizinio krūvio, dėl mitybos (alergijos), dėl regos (tuomet mokytojas gali persodinti į patogesnę eilę), vengtinų alergenų ar kitų sveikatos būklių.

Kiekvienas Lietuvoje gyvenantis ir socialiai draustas iš privalomojo sveikatos draudimo fondo, gali pasinaudoti galimybe nemokamai tirtis. Programiniai tyrimai Pakruojyje yra tokie patys kaip ir visoje Lietuvoje. Mūsų klinikoje taip pat atliekami nemokami tyrimai pagal Lietuvoje vykdomas penkių ligų prevencijos programas: 

 • gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa;
 • krūties vėžio prevencinė programa;
 • prostatos (priešinės liaukos) vėžio prevencinė programa;
 • storosios žarnos vėžio prevencinė programa;
 • širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa.

Nemokami tyrimai pagal amžių Pakruojyje, mūsų klinikoje, taip pat yra atliekami. Tačiau svarbu nepamiršti, kad amžius nėra vienintelis indikatorius, kada verta pasirūpinti savo sveikata. Kiekvienas asmuo, net ir neturintis nusiskundimų, turėtų vieną kartą per metus pasitikrinti sveikatą. Kai kurios ligos, dėl gyvenimo būdo (riebus ir saldus maistas, alkoholio vartojimas, rūkymas, stresas ir kita) ar paveldimumo gali tyliai tykoti ilgus metus nesukeldamos skausmo ar kito nepatogumo. Ankstyvas išsityrimas gali padėti jas užčiuopti pačioje ligos pradžioje ir taip užkirsti kelią ar pristabdyti jų vystymąsi. 

Su amžiumi susiję nemokami tyrimai, kuriuos apmoka bei vykdo Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Programos finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Nuo 65 metų amžiaus gliukozės kiekio kraujyje nustatymo ir bendras šlapimo tyrimas profilaktiškai gali būti atliekamas vieną kartą per metus.

25-34 m. (imtinai) moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas. 35-59 m. (imtinai) moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje  (jei AR ŽVP tyrimas teigiamas).

50-69 m. moterims atliekama mamografinė patikra dėl krūties vėžio atliekama nemokamai kartą per 2 metus. 

50-74 m. vyrams ir moterims atliekamas storosios žarnos vėžio tyrimas siekiant nustatyti slaptą kraujavimą. Tyrimas nemokamai atliekamas kartą per 2 metus.

50-69 m. vyrams ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Po pirmos patikros tyrimų dažnį nustato šeimos gydytojas.

40-54 m. vyrams (imtinai) ir 50-64 m. moterims (imtinai) kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius dėl širdies ir kraujagyslių ligų ir, jei reikia, paskiria gydymą ar tolimesnius tyrimus. Taip pat svarbu žinoti, kad  kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar pacientą galima priskirti didelės rizikos grupei.

Šios prevencijos programos yra skirtos nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau jeigu asmuo jaučiasi blogai, bet nepatenka į nustatyto amžiaus asmenų grupę, turėtų jokiu būdu nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Plačiau apie kiekvieną programą kviečiame teirautis Jus gydančio šeimos gydytojo arba susipažinti interneto svetainėje https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/ligu-prevencijos-programos .

Profilaktinis sveikatos patikrinimas Pakruojyje

Profilaktiniai tyrimai Pakruojyje gali būti atliekami prieš įsidarbinant į naują įmonę, arba tiesiog kartą per metus, siekiant sužinoti daugiau apie savo sveikatos būklę neturint jokioms ligoms būdingų požymių. Neturint nusiskundimų ir atvykus pasitikrinti profilaktiškai savo noru bus tikrinamas regos aštrumas, klausa, gali būti atliekamas bendras kraujo tyrimas, matuojamas kraujo spaudimas, pulsas, klausoma širdies ritmo, plaučių darbo. Turint nusiskundimų, arba šeimos gydytojui pastebėjus tam tikrų sveikatos sutrikimų, gali būti skiriami papildomi tyrimai arba siuntimai pas kitus specialistus. Kiekvienas pacientas turėtų bent kartą per metus atlikti šį patikrinimą, kadangi anksti aptiktos ligos gali padėti užkirsti kelią sunkioms būklėms. Laiku suteiktas gydymas gelbsti gyvybę. 

COVID19 testavimas

COVID19 testai Pakruojyje, mūsų klinikoje, gali būti atlikti nemokamai, jei paskiria šeimos gydytojas nuotolinės arba tiesioginės konsultacijos metu, esant būdingiems simptomams. Mokami COVID19 greitieji antigenų testai atliekami pacientui pageidaujant tik neturint simptomų, t.y. dažniausiai keliaujant į užsienį. Norėdami išsitirti – susiekite su mumis.

Šeimos gydytojas Pakruojyje

Šeimos gydytojas – tas asmuo, į kurį pirmiausia kreipiamės susirgę. Tad labai svarbu, kad rastumėte mediką, kuriuo pasitikėtumėte ir gautumėte išsamias konsultacijas bei gydymą susirgus. Susilaukėte naujo šeimos nario, norite pakeisti gydymo įstaigą, persikėlėte iš kito miesto ir Jums reikalingas šeimos gydytojas Pakruojyje? Tuomet kviečiame prisirašyti mūsų klinikoje – teikiame visas svarbiausias paslaugas.

Kokias paslaugas gali suteikti šeimos gydytoja ?

Šeimos gydytoja Pakruojyje dirba pagal Šeimos gydytojo medicinos normos reikalavimus, t. y. stebi visų amžiaus grupių gyventojų sveikatą, konsultuoja visais sveikatos klausimais, skiria gydymą, atlieka profilaktinius sveikatos tikrinimus darbuotojams, moksleiviams ir vairuotojams, seka nėštumą, sudaro skiepijimosi individualų planą. Jam pagal kompetenciją talkina ir komandoje dirbantys specialistai. Šeimos gydytojas skiria tyrimus bei siunčia pas kitus gydytojus specialistus-konsultantus, jei yra reikalingas išsamesnis ištyrimas norint skirti tinkamą gydymą. Jei reikia, šeimos gydytojas gali skirti šiuos tyrimus:

 • Bendrąjį kraujo tyrimą ir biocheminius kraujo tyrimus (lipidų apykaitos tyrimą (lipidogramą), kalio, natrio, kreatinino, alanininės aminotransferazės, asparagininės aminotransferazės, šarminės fosfatazės, bilirubino, gliukozės, šlapimo rūgšties);
 • Bendrą šlapimo tyrimą ir albumino / kreatinino santykį šlapime, šlapimo pasėlį;
 • CRB (Creaktyvusis baltymas) kiekį kraujyje (kad būtų nustatytas susirgimo tipas – bakterinės ar virusinės kilmės);
 • Glikemijos (gliukozės) kiekį kraujyje;
 • Bilirubino, kalio, natrio, kreatino, šlapimo rūgšties tyrimus;
 • Lipidų apykaitos tyrimą iš kraujo;
 • Tirotropino (TTH) hormono;
 • Gliukozės tolerancijos mėginį bei glikolizintą hemoglobiną;
 • Kraujo krešumo tyrimus (protrombino laiką (SPA ar kitu būdu), tarptautinį normalizuotą santykį (TNS), aktyvinto dalinio tromboplastino laiką (ADTL));
 • Prostatos specifinį antigeną bei prostatos specifinį antigeną pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo;
 • Kraujo grupės ir Rh faktoriaus tyrimus;
 • Sifilio (RPR) ir specifinį (treponeminį) tyrimą su T. Pallidum antigenų (TPHA) tyrimu;
 • Tyrimą dėl virusinio hepatito B ir/arba C;
 • Žmogaus imunodeficito viruso testą;
 • A grupės beta hemolizinio streptokoko greito nustatymo testą;
 • Slapto kraujavimo išmatose testą;
 • Tuberkulino mėginį;
 • Onkocitologinį gimdos kaklelio tepinėlį;
 • Koprogramą;
 • Ginekologinį tepinėlį iš makšties ir gimdos kaklelio;
 • Enterobiozės tyrimą;
 • Elektrokardiografiją;
 • Spirometriją maksimalaus iškvėpimo srovės greičiui (PEF), forsuoto tūrio per pirmą sekundę (FEV1) ir forsuotos gyvybinės plaučių talpos (FVC) reikšmėms vertinti;
 • P ulsoksimetriją;
 • Tyrimus dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos).

Esant indikacijoms – šeimos gydytojas turi teisę skirti platesnius tyrimus arba siųsti diagnozių patvirtinimui. Svarbu žinoti, kad su šeimos gydytoju galite konsultuotis ir atlikti tam tikrus mokamus tyrimus, pavyzdžiui: vitamino D, geležies, B12, feritino kiekio kraujyje ir kitus. Kiekvienas apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) turi teisę į tam tikras nemokamas paslaugas: už Jūsų gydymą sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) sudariusiai įstaigai sumoka ligonių kasos. Primokėti gali reikti, jei pasirinkote brangesnę paslaugą, kartojate tyrimus dažniau nei nustatyta teisės aktuose arba neturite draudimo.

Susirgę taip pat kreipkitės į šeimos gydytoją – jis išduoda elektroninius nedarbingumo pažymėjimus. Svarbu žinoti, kad nedarbingumo pažymėjimas atgaline data neišduodamas.

Skiepai

Vienas paprasčiausių būdų apsisaugoti nuo užkrečiamų ligų arba persirgti jomis lengviau, išvengiant pavojingų (o kartais ir pražūtingų) jų liekamųjų reiškinių – vakcinacija. Skiepai Pakruojyje, mūsų klinikoje, atliekami visų amžiaus grupių pacientams: nuo naujagimių iki senjorų. Kiekviena vakcina yra skiriama apsaugoti žmogaus organizmą nuo konkrečios ligos/infekcijos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį. Pavyzdžiui, vakcina skirta apsisaugojimui nuo gripo ligos sunkios formos galioja vieną sezoną, o tuo tarpu erkinio encefalito skiepas apsaugą suteikia trims metams (pasiskiepijus pagal pilną kursą) ir tik tuomet turi būti skiepijamasi palaikomąja vakcina. 

Kokias vakcinas rasite Medicus LT klinikoje?

Mūsų klinikoje skiepijame visomis vakcinomis, kurios yra patvirtintos valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, tad gauti jūsų pageidaujamą vakciną Pakruojyje – paprasta.  Yra atliekami vaikų profilaktiniai skiepijimai, pagal patvirtintą vaikų skiepų kalendorių. Į šią grupę įeina skiepai nuo tuberkuliozės, hepatito B,

kokliušo, stabligės, difterijos, B tipo Haemophilus influenzae, nuo poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės.

Klinikoje nuolat turime vakcinas, kurios yra kompensuojamos valstybės pagal pacientų grupes. Taip pat yra galimybė skiepytis savanoriškai komercinėmis (mokamomis) vakcinomis. Jei jūsų pageidaujamos vakcinos šiuo metu neturime (pvz. hepatito B, kurio prireikia keliaujant į egzotines šalis, ar vėjaraupių) – jas užsakome ir kliniką Pakruojyje gauname per 2-4 darbo dienas.

Vieni populiariausių – skiepai nuo plaučių uždegimo. Ši liga itin pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat spalio-vasario mėnesį vykdomas aktyvus skiepijimas gripo vakcina, skiepai gali padėti apsisaugoti nuo gripo ligos sunkių komplikacijų. 

Svarbu žinoti, kad skiepai būtų efektyvūs ir susidarytų imunitetas, privaloma laikytis atitinkamos vakcinacijos sekos (kurso), kuris nurodytas vakcinos apraše. Tad renkantis vakciną reikia atkreipti dėmesį ir į efektyvumą, ir į reikiamų dozių kiekį. 

Gripo vakcina

Gripas – klastinga liga. Jo virusas mutuoja kiekvieną sezoną, todėl nėra išrasta ilgalaikė gripo vakcina. Gyventojams, kuriuos domina gripo skiepai Pakruojyje, jau nuo spalio mėnesio galima atvykti skiepytis.

Nemokama gripo vakcina gali pasiskiepyti:

• 65 metų ir vyresni asmenys;

• Nėščiosios;

• Asmenys, sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;

• Asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;

• Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;

COVID-19 vakcina

Mokslininkai vis dar ieško būdų kaip geriausiai apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos. COVID vakcina  gali būti gaunama mūsų klinikoje. Patvirtinus naujas vakcinas – gausime ir mes, tad nuolat sekite mūsų svetainės informaciją. Ši klastinga liga sukelia daug liekamųjų reiškinių, o skiepai gali padėti apsisaugoti nuo jų ir hospitalizacijos ar mirties. 

Erkinio encefalito vakcina

Ši vakcina Lietuvoje tampa vis svarbesnė – dėl pakankamai šiltų žiemų erkės yra aktyvios nuo vasario/kovo mėnesio iki pat gruodžio. Skiepai nuo erkinio encefalito Pakruojyje nesiskiria nuo kituose miestuose atliekamų skiepų: pilna imunizacija įvyksta gavus 3 vakcinos dozes. Rekomenduojama pradėti skiepytis žiemą, kad iki vasaros, kai vyksta daugiau išvykų gamtoje, jau būtų susiformavęs imunitetas. Po pilno skiepų kurso vėliau reikia skiepytis kas 5 metus asmenims iki 60 metų, o kas 3 – vyresniems nei 60. Skiepyti galima ir vaikus sulaukusius vienerių metų amžiaus. Galima skiepytis įprasta arba pagreitinta tvarka. Erkinis encefalitas gali sukelti paralyžių, kadangi pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus ir skiepai yra vienintelis būdas apsisaugoti nuo šios ligos. Ši vakcina nėra kompensuojama. Norėdami skiepytis šia vakcinacija Pakruojyje – kreipkitės į mūsų kliniką.

Ką reikia žinoti prieš skiepijantis?

Lietuvoje skiepijama tik Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos patvirtintomis vakcinomis. Jų veiksmingumą sąlygoja vakcinos kokybė, skiepijimo technika bei skiepijamo asmens sveikatos būklė. Laikas per kurį susiformuoja apsauga po skiepijimo priklauso nuo vakcinos rūšies ar vakcina gyva ar inaktyvuota. Įskiepijus vakciną, jau pirmą parą prasideda antikūnų gamyba, kuri tęsiasi iki mėnesio.

Kada negalima skiepytis?

Gali tekti atidėti skiepą, jei žmogus yra peršalęs, karščiuoja, paūmėjusi lėtinė liga. Taip pat nerekomenduojama skiepytis žmonėms, kurie yra alergiški vakcinų sudedamosioms dalims ar yra buvęs anafilaksinis šokas nuo skiepų. Visada dėl skiepijimosi rekomenduojama konsultuotis su savo šeimos gydytoju. Maistas, paros metas ir vaistų vartojimas neturi įtakos skiepams. Tačiau svarbu žinoti, kad vartojant vaistus, kurie slopina imuninę sistemą (imunosupresantus), atliekant onkologiniams susirgimams taikomą chemoterapinį gydymą skiepytis galima tik pasitarus su gydančiu gydytoju.

Nusprendus skiepytis, reikia žinoti kada buvo paskutinis bet kokio tipo skiepas, t.y. nerekomenduojama skiepytis, jeigu nuo paskutinio skiepo praėjo mažiau nei 2 savaitės. Tą pačią dieną galima skiepytis keliomis vakcinomis. Taip pat, reikia įvertinti ar per paskutines 2-3 dienas buvo kontaktas su ūmia oro lašeliniu būdu plintančia liga sergančiu asmeniu – turėjus kontaktą rekomenduojama skiepus atidėti. Tai itin svarbu skiepijant vaikus pagal vaikų skiepų kalendorių – jei vaikas jaučia peršalimo simptomus konsultuokitės su gydytoju dėl skiepų atidėjimo.

Moterys, planuojančios nėštumą, turėtų su šeimos gydytoju peržiūrėti savo skiepų kalendorių ir, prireikus, atnaujinti vakcinaciją, nuo tam tikrų pavojingų ligų (pvz. kokliušo, raudonukės, tymų). 

Svarbu: jeigu patyrėte buitinę traumą arba jums įkando gyvūnas – jums būtina pasiskiepyti nuo stabligės ir pasiutligės. Informuokite apie tai medicinos personalą, kuris jums suteiks pagalbą, jei nepamenate, kada skiepijotės nuo šių ligų.

Kokios odontologijos paslaugos suteikiamos Pakruojis Medicus klinikoje?

Šeimos gydytojas – tas asmuo, į kurį pirmiausia kreipiamės susirgę. Tad labai svarbu, kad rastumėte mediką, kuriuo pasitikėtumėte ir gautumėte išsamias konsultacijas bei gydymą susirgus. Susilaukėte naujo šeimos nario, norite pakeisti gydymo įstaigą, persikėlėte iš kito miesto ir Jums reikalingas šeimos gydytojas Pakruojyje? Tuomet kviečiame prisirašyti mūsų klinikoje – teikiame visas svarbiausias paslaugas.

Kokias paslaugas gali suteikti šeimos gydytoja ?

Šeimos gydytoja Pakruojyje dirba pagal Šeimos gydytojo medicinos normos reikalavimus, t. y. stebi visų amžiaus grupių gyventojų sveikatą, konsultuoja visais sveikatos klausimais, skiria gydymą, atlieka profilaktinius sveikatos tikrinimus darbuotojams, moksleiviams ir vairuotojams, seka nėštumą, sudaro skiepijimosi individualų planą. Jam pagal kompetenciją talkina ir komandoje dirbantys specialistai. Šeimos gydytojas skiria tyrimus bei siunčia pas kitus gydytojus specialistus-konsultantus, jei yra reikalingas išsamesnis ištyrimas norint skirti tinkamą gydymą. Jei reikia, šeimos gydytojas gali skirti šiuos tyrimus:

 • Bendrąjį kraujo tyrimą ir biocheminius kraujo tyrimus (lipidų apykaitos tyrimą (lipidogramą), kalio, natrio, kreatinino, alanininės aminotransferazės, asparagininės aminotransferazės, šarminės fosfatazės, bilirubino, gliukozės, šlapimo rūgšties);
 • Bendrą šlapimo tyrimą ir albumino / kreatinino santykį šlapime, šlapimo pasėlį;
 • CRB (Creaktyvusis baltymas) kiekį kraujyje (kad būtų nustatytas susirgimo tipas – bakterinės ar virusinės kilmės);
 • Glikemijos (gliukozės) kiekį kraujyje;
 • Bilirubino, kalio, natrio, kreatino, šlapimo rūgšties tyrimus;
 • Lipidų apykaitos tyrimą iš kraujo;
 • Tirotropino (TTH) hormono;
 • Gliukozės tolerancijos mėginį bei glikolizintą hemoglobiną;
 • Kraujo krešumo tyrimus (protrombino laiką (SPA ar kitu būdu), tarptautinį normalizuotą santykį (TNS), aktyvinto dalinio tromboplastino laiką (ADTL));
 • Prostatos specifinį antigeną bei prostatos specifinį antigeną pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo;
 • Kraujo grupės ir Rh faktoriaus tyrimus;
 • Sifilio (RPR) ir specifinį (treponeminį) tyrimą su T. Pallidum antigenų (TPHA) tyrimu;
 • Tyrimą dėl virusinio hepatito B ir/arba C;
 • Žmogaus imunodeficito viruso testą;
 • A grupės beta hemolizinio streptokoko greito nustatymo testą;
 • Slapto kraujavimo išmatose testą;
 • Tuberkulino mėginį;
 • Onkocitologinį gimdos kaklelio tepinėlį;
 • Koprogramą;
 • Ginekologinį tepinėlį iš makšties ir gimdos kaklelio;
 • Enterobiozės tyrimą;
 • Elektrokardiografiją;
 • Spirometriją maksimalaus iškvėpimo srovės greičiui (PEF), forsuoto tūrio per pirmą sekundę (FEV1) ir forsuotos gyvybinės plaučių talpos (FVC) reikšmėms vertinti;
 • P ulsoksimetriją;
 • Tyrimus dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos).

Esant indikacijoms – šeimos gydytojas turi teisę skirti platesnius tyrimus arba siųsti diagnozių patvirtinimui. Svarbu žinoti, kad su šeimos gydytoju galite konsultuotis ir atlikti tam tikrus mokamus tyrimus, pavyzdžiui: vitamino D, geležies, B12, feritino kiekio kraujyje ir kitus. Kiekvienas apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) turi teisę į tam tikras nemokamas paslaugas: už Jūsų gydymą sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) sudariusiai įstaigai sumoka ligonių kasos. Primokėti gali reikti, jei pasirinkote brangesnę paslaugą, kartojate tyrimus dažniau nei nustatyta teisės aktuose arba neturite draudimo.

Susirgę taip pat kreipkitės į šeimos gydytoją – jis išduoda elektroninius nedarbingumo pažymėjimus. Svarbu žinoti, kad nedarbingumo pažymėjimas atgaline data neišduodamas.

Kraujo tyrimai

Ankstyva ligų diagnotiska gali padėti užkirsti kelią sunkioms komplikacijoms, paskirti tinkamą gydymą. Kraujo rodikliai parodo mūsų kūno sutrikimus ir turėtų būti atliekami kas vienerius ar dvejus metus, priklausomai nuo amžiaus, arba dažniau, jei žmogus serga lėtinėmis ligomis, kurias būtina stebėti. Kraujo tyrimai Pakruojyje, mūsų klinikoje, atliekami visiems pacientams, kuriems jie yra reikalingi. Tyrimus paskiria šeimos gydytojas, tačiau galima rinktis ir atlikti savanoriškus tyrimus. 

Kodėl rekomenduojama profilaktiškai atlikti kraujo tyrimus?

Kraujo tyrimai pirmiausia parodo nukrypimus nuo normų. Kai kurios jų gali indikuoti svarbius sveikatos sistemos sutrikimus. Pavyzdžiui, kraujo tyrimai labai svarbūs norint diagnozuoti mažakraujystę, cukrinį diabetą, virusines infekcijas, skydliaukės, kepenų sutrikimus ir kitas ligas. Laboratoriniai tyrimai Pakruojyje atliekami greitai ir profesionaliai – mūsų klinikoje dirbanti profesionalų komanda leis jaustis patogiai.

Įprastai kraujo tyrimus paskiria šeimos gydytojas, kartais – ginekologas, endokrinologas ar kitos srities specialistas. Pačiam pacientui verta kreiptis dėl kraujo tyrimų į savo gydytoją jei yra jaučiamas silpnumas, kartais aptemsta akyse (ypač keičiant kūno padėtį), atsiranda dusinimas, kūno temperatūros svyravimai siekiantys daugiau nei 37,0 laipsnius, jaučiami skausmai pilvo srityje, atsiranda ilgai gyjančių žaizdų, jaučiamas nuolatinis troškulys, turima antsvorio, pageltę akių baltymai.

Šeimos planuojančios susilaukti kūdikio taip pat turėtų išsitirti kraują. Moterims itin svarbu, kad būtų pakankamos geležies, feritino, B12 ir B9 vitaminų atsargos, geras vitamino D rodiklis, taip pat verta pasitikrinti tymų, raudonukės skiepų veiksmingumą ir, jei reikia, pakartotinai pasiskiepyti. 

Kraujo tyrimų rezultatų normos

Kiekvienas tyrimas turi normas, jos yra nurodomos tyrimų išraše. Nukrypimai nuo normų gali rodyti negalavimus, infekcijas, lėtines ligas. Taip pat vitaminų ir mineralų stoką arba perteklių, skydliaukės ar kitas su hormonais susijusias problemas, priklausomai nuo to, kas buvo tirta. Labai svarbu, kad Jūsų tyrimo rezultatus vertintų specialistas, kuris turi prieigą prie jūsų sveikatos istorijos. Žinoma, tyrimų atsakyme galite matyti laboratorinės diagnostikos rezultatus bei greta nurodytas normos ribas, tačiau tik žinant konkretaus žmogaus sveikatos istoriją galima vertinti vieno ar kelių rodiklių nuokrypių nuo normų pavojingumą. Net jei atlikote gydytojo nepaskirtus kraujo tyrimus savarankiškai – aptarkite rezultatus su Jus gydančiu gydytoju. Taip pat, besilaukiančioms moterims ir vaikams dažniausiai naudojamos kitos tyrimų normos, nei yra įprastuose laboratorijų atsakymuose. 

Ką galime sužinoti iš kraujo tyrimo?

Pats svarbiausias ir dažniausiai atliekamas yra bendrasis kraujo tyrimas (kartai dar vadinamas BKT). Jo metu tiriamos trys pagrindinės kraujo dalys: raudonųjų kraujo ląstelių ir jų rodiklių nustatymas, baltųjų kraujo ląstelių ir jų klasių nustatymas ir trombocitų ir jų rodiklių nustatymas. Ką rodo kiekvienas rodiklis ir padeda nustatyti? Eritrocitai arba RBC padeda diagnozuoti mažakraujystę (jei aptinkamas sumažėjęs jų kiekis). Leukocitai (WBC) gali parodyti imunines problemas, lėtinį arba ūminį uždegimą. Jie skirstomi į skirstomi į penkias grupes: limfocitus, neutrofilus, monocitus, bazofilus ir eozinofilus ir kiekvienas turi savo atskirą funkciją. Sergant virusinėmis infekcijomis, dažniausiai padidėja limfocitų ir sumažėja neutrofilų skaičius. Esant bakterinei infekcijai, nustatome padidėjusį neutrofilų skaičių. Eozinofilai ir bazofilai gali padidėti esant alerginėms reakcijoms. Trombocitai (PLT) rodo kraujo krešėjimą. Šis rodiklis itin svarbus ruošiantis operacijoms. Bendras kraujo tyrimas neparodo vėžinių susirgimų – tai vienas gajausių mitų tarp pacientų. Galima įtarti onkologinę ligą tik atliekant specialų vėžinių žymenų imunologinį kraujo tyrimą.

    Pasirinktinai arba su gydytojo rekomendacija gali būti atlikti ir kiti kraujo tyrimai:

 • COVID-19 tyrimai
 • Alergologiniai tyrimai ir alergenų programos
 • Bendrieji kraujo tyrimai (ląstelių tyrimai)
 • Biocheminiai tyrimai
 • Celiakijos tyrimai
 • Elektrolitų ir mikroelementų tyrimai
 • Erkių pernešamų ligų tyrimai
 • Genetiniai tyrimai
 • Gliukozės tyrimai
 • Hepatitų žymenų tyrimai
 • Hormonų tyrimai
 • Imunologiniai tyrimai
 • Inkstų funkcijos tyrimai
 • Infekcijų tyrimai
 • Kasos funkcijos tyrimai
 • Kepenų funkcijos tyrimai
 • Kraujo krešėjimo tyrimai
 • Kvėpavimo takų infekcinių ligų tyrimai
 • Lytiškai plintančių ligų tyrimai
 • Maisto netoleravimo tyrimai
 • Mažakraujystės tyrimai
 • NIPT tyrimai nėščiosioms
 • Riebalų apykaitos tyrimai
 • Prostatos tyrimai
 • Skydliaukės tyrimai
 • Širdies ir kraujagyslių tyrimai
 • Vėžio žymenų tyrimai
 • Virusinių ligų tyrimai
 • Vitaminų tyrimai
 • ŽIV tyrimai

Svarbu žinoti, kad kraujo tyrimais viso organizmo ištyrimo atlikti neįmanoma. Tam reikalingi papildomi instrumentiniai tyrimai, kurie vertinami kartu su atliktais kraujo tyrimais, tačiau kraujo tyrimai gali padėti nukreipti tinkama linkme.

Ką daryti prieš kraujo tyrimą?

Prieš kai kuriuos kraujo tyrimus rekomenduojama nevalgyti ir negerti. Tačiau ne prieš visus. 

Valgyti ir gerti galima prieš atliekant imuninius tyrimus (skydliaukės tyrimai, antikūniai, hepatitas c, glikuotas hemoglobinas, sergantiems cukriniu diabetu).  

Prieš kraujo tyrimus galima išgerti įprastai vartojamus vaistus, užgeriant stikline vandens. Jei bus tiriami vitaminai, mineralai (pvz. vitaminas D, geležis) – papildus reiktų nustoti vartoti 10 dienų iki numatomo tyrimo, kad jie neiškreiptų rezultato.

Būtinai reikia būti nevalgius tiriant: 

 • gliukozės kiekį kraujyje
 • kepenų fermentus
 • lipidogramą (cholesteroliai).

Valgymui (be įprasto maisto) taip pat priskiriama: 

 • kramtomosios gumos kramtymas
 • saldainio, ledinuko 1 vnt. suvalgymas
 • kavos ar arbatos su ar be cukraus gėrimas.

Jei nevalgę jaučiatės itin prastai – registruokitės kuo ankstyvesniam tyrimo laikui.

Prieš kraujo tyrimus nekeiskit gyvenimo būdo – t.y. nesilaikykite specialių dietų, iš vakaro nepersivalgykite, tačiau ir nebadaukite, nenuspręskite nubėgti krosą, jei jo iki tol nebėgote. T.y. nesukelkite savo organizmui papildomo streso – jis gali atsispindėti kraujo tyrimuose ir taip iškreipti rezultatus. Tai ypač svarbu, jei kraujo tyrimais bus siekiama nustatyti cholesterolio kiekį kraujyje, cukrinį diabetą ar prediabetinę būklę – tyrimas yra tik įrankis nustatyti esamą situaciją ir suteikti Jums pagalbą ir informaciją, kaip nepabloginti savo būklės, o ją pagerinti. Mūsų klinikoje dirba nuoširdžiai savo darbą mylintys gydytojai, tad su jais galite aptarti visus Jus neraminančius klausimus. 

Kiek kainuoja kraujo tyrimas?

Dalis kraujo tyrimų yra kompensuojami teritorinių ligonių kasų, tačiau už dalį gali tekti susimokėti. Kai kuriuos tyrimus gali skirti tik tam tikros srities specialistas, o šeimos gydytojas negali. Nemokami kraujo tyrimai Pakruojyje, kurie yra numatyti šeimos gydytojo medicinos normoje yra šie:

 • bendras kraujo tyrimas profilaktiškai atliekamas vieną kartą per dvejus metus;
 • gliukozės kiekio kraujyje nustatymo profilaktiškai atliekami vieną kartą per dvejus metus, nuo 65 m. – vieną kartą per metus;
 • gliukozės tolerancijos testas;
 • C reaktyvus baltymas (dar vadinamas CRB) ir ENG (uždegimo rodikliai);
 • biocheminiai kraujo tyrimai: kreatininas, kalis, natris, ALAT, ASAT, ŠF, bilirubinas, TTH,  šlapimo rūgštis;
 • lipidų apykaitos tyrimas (lipidograma);
 • cholesterolio kiekio kraujyje nustatymo tyrimas suaugusiems pacientams profilaktiškai atliekamas vieną kartą per metus, vaikams – esant indikacijų;
 • PSA (pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo).

Kitų kraujo tyrimų kainas rasite mūsų kainoraštyje arba galite pasiteirauti paskambinę į registratūrą. 

Nepamirškite, atlikę kraujo tyrimus užsiregistruokite nuotolinei konsultacijai dėl tyrimų aptarimo pas šeimos gydytoją. Jis padės tinkamai įvertinti rezultatus ir, jei reikės, paskirs gydymą arba nukreips pas kitus specialistus tolesniam ištyrimui. Nevertinkite rezultatų savarankiškai – vienas nuo normos nukrypęs skaičius nebūtinai reiškia sunkią ligą.